Електричні розподільчі щити являють собою пристрої різної конфігурації, які використовуються для передачі поданого електричного струму в кілька менших кіл і забезпечують внутрішнім з'єднанням різний захист: наприклад, захист від надструмів і перевантаження у вигляді запобіжників або автоматичних вимикачів, від впливів навколишнього середовища - снігу, дощу, пилу і т.п., а також оберігають користувачів від смерті і травм, пов'язаних з ураженням електрострумом. Це може бути велика єдина панель або збірка з кабельними з'єднаннями, перемикачами для перенаправлення енергії, трансформаторами, контакторами, реле, ізоляторами, запобіжниками і іншими пристроями для захисту і контролю.

Електрощити відомі під різними назвами, такими як розподільxий щит, шафа або бокс, електрична або щитова панель і т.п., і використовують різну абревіатуру для позначення свого призначення. Це свого роду центри, які беруть великий вхідний струм материнської електромережі, наприклад, від електростанції або генератора, і роздають його меншим споживачам - підстанціям, цехам, будинкам, квартирам. 

Як правило, вони монтуються на стіні всередині або зовні будівель, або в окремо розташованих коробах і захищені міцними корпусами з дверцятами, що закриваються, з нанесеною абревіатурою - назвою щита, що визначає його призначення, і застережними знаками. Деякі щити призначені для однієї сім'ї або багатоквартирного будинку, тоді як інші - для комерційних будівель і промислових об'єктів. Ієрархія розподільних щитів починається з їх "боса" під назвою ГРЩ - головного розподільного щита. 

Головний розподільчий щит

Ви навряд чи зможете зустріти його в житловому секторі, якщо тільки це не автономний будинок, який живиться від потужного генератора. Його звичайні "місця проживання" - трансформаторні підстанції, котельні. Цей щит - найпотужніший на якомусь об'єкті - може приймати в себе струм в кілька тисяч ампер, перетворюючи його і подаючи в потрібній кількості в кілька ліній, що розходяться по цехам або домівкам. Між "босом" ГРЩ і кінцевими споживачами розташовуються ВРУ - ввідно-розподільчий пристрій - і різні дрібні щитки. 

Ввідний розподільчий пристрій

У ньому знаходяться численні кабелі з цілим арсеналом вимірювачів, функціональних плат, захисних механізмів, які рятують мережі від зайвих навантажень, що вирівнюють напругу, що стабілізують подачу струму, що вимірюють параметри електроенергії і т.п. ВРП по-своєму обробляє вхідну з ГРЩ електроенергію і направляє її далі по маленьким щитам для розподілу по поверхах, квартирах, системам автоматизації, сигналізації, контролю, управління і т.п. 

Поверховий щит

Цей закритий щит часто виконується з прозорим віконцем і розташовується, як випливає з назви, на поверхах багатоквартирних будинків, приймаючи струм з ВРП і відправляючи його по квартирах. У боксі, як правило, знаходяться кабелі, пристрої для обліку електроенергії, автоматичні вимикачі та різні прилади для захисту від стрибків напруги, а іноді і будь-які пристрої для обслуговування інтернет-мереж, кабельного телебачення і т.п. У багатьох житлових будинках цей щит відсутній, а обов'язки з прийому та розподілу енергії виконує його квартирний колега - ЩК.

 

Квартирний щит

Сучасні будівельні і електротехнічні стандарти допускають різноманітні варіанти ЩК, що використовують поєднання різних схем для декількох призначених для користувача завдань, наприклад, обліку спожитої електрики і його розподілу окремо в лінії з силовими розетками та освітленням, пожежною сигналізацією та охоронними системами.

 

Щити освітлення

ЩО можуть включати в себе звичайні автомати або (в окремих випадках) вимикачі диференціального струму, реле, датчики, запобіжники, лічильники споживання і ПЗВ. Вони встановлюються в основному там, де виникає необхідність з одного місця управляти великими групами освітлювальних приладів, наприклад, відключаючи все освітлення гіпермаркетів, офісних приміщень, цехів або поверхів. Найбільш популярний внутрішній освітлювальний щит з вимикачами - являє собою вбудовану в стіну панель з дверцятами і рядом автоматичних вимикачів під нею.

 

Щити аварійного перемикання

Такі пристрої, як ЩАП і АВР (автоматичне введення резервного живлення), виконують аналогічні функції - автоматичне перемикання на резервне джерело енергії, наприклад, на іншу лінію або генератор в разі аварійного відключення електроенергії або різкого падіння напруги в мережі, підтримуючи необхідні параметри енергопостачання до усунення неполадок. Зазвичай їх встановлюють там, де життєво важливе безперебійне електроживлення.

 

Щити управління і автоматики

ЩУ і ЩА забезпечують контрольовану подачу живлення на лінії освітлення, вентиляції / опалення, охоронної та пожежної сигналізації або використовуються, наприклад, для дистанційного керування електродвигунами. Тут можна знайти різні перемикачі, кнопки і світлосигналізатори у вигляді індикаторів, що дозволяють відслідковувати роботу систем і окремих приладів. У першому варіанті управління проводиться в основному вручну, тоді як другий робить все автоматично на підставі даних різних датчиків і контролерів або працюючи за заданою програмою.

 

Ми розповіли лише про найпоширеніші типи електрощитів, в той час як насправді їх існує набагато більше, призначених для вирішення якихось конкретних завдань. З міркувань естетики і безпеки електричні панелі і щити всередині житлових будинків, як правило, розташовуються у віддалених місцях - на горищах, в гаражах або підвалах, але іноді можуть бути і архітектурною частиною будови. Всі щити для безпеки мають закриту лицьову частину і встановлюються так, щоб бути легко доступними для контролю і обслуговування. Будівельні норми і правила забороняють установку щитів у ванній кімнаті, в платтяних шафах або там, де недостатньо місця для електрика, який прагне отримати доступ до панелі. Конкретні ситуації, наприклад, установка на відкритому повітрі, в пожежо-і вибухонебезпечному середовищі або в яких завгодно неординарних місцях, можуть зажадати спеціального обладнання, призначеного для роботи в складних умовах, і більш строгих правил установки.

 

Компанія «МЕЗОН-ЕЛЕКТРОКАБЕЛЬ» має широкий асортимент моделей електричних щитів зі складу у Львові.