За якими ж показниками виявляється пожежна безпека кабельно-провідникової продукції?
1. Нерозповсюдження горіння
Під даною властивістю розуміється моментальне самозагасання виробу після припинення дії вогню. Оцінка даного показника здійснюється, виходячи з довжини відрізка пошкодженого від вогню кабелю.
2. Оптична щільність димоутворення
Рівень димоутворення - це показник максимальної питомої оптичного середовища, який виникає при згорянні зразка виробу. Дана характеристика говорить про швидкість поширення диму в приміщенні, де сталося загоряння кабелю. Ступінь димоутворення дуже важлива для того, щоб визначити умови пожежогасіння.
3. Корозійна активність продуктів газовиділення Наслідки пожежі набагато сумніші в тому випадку, якщо при газовиділенні утворюються ті речовини, корозійна активність яких дуже висока. У подібних ситуаціях відбувається швидке руйнування електроустаткування в приміщенні.До подібних токсичних продуктів газовиділення відноситься хлористий водень, бромистий водень, діоксид сірки та ін.
4. Ступінь токсичності продуктів газовиділення Показник, який призводить до великої кількості жертв під час пожеж через отруєння шкідливими хімічними речовинами. До таких належать: аміак, чадний газ, ціаністий водень, сірководень, діоксид сірки і т.п.
5. Показник вогнестійкості Іншими словами, це збереження працездатності під час впливу на кабель відкритого вогню. Дана характеристика оцінюється в період 15 хвилин - 3 години. Саме в такому інтервалі вогнестійка кабельно-провідникова продукція продовжує функціонувати.
6. Ізоляція виробів і її вогнестійкість Пожежна безпека кабельно-провідникової продукції залежить від ізоляційного матеріалу, захисних покриттів, конструктивних особливостей. Якість полімерної ізоляції відстежується за такими параметрами: горючість, кисневий індекс, ступінь димоутворення, корозійна активність, токсичність.
- Горючість ізоляції: негорючий матеріал (взагалі не горить), важкогорючий (є ймовірність загоряння, але без джерела відкритого полум'я працює властивість самозагасання), горючий.
- Кисневий індекс - більш точна оцінка горючості матеріалів. Даний показник дорівнює мінімального обсягу кисню (в азотно-кисневої суміші), при якому ізоляція досягає стійкого горіння. Показник менше 21 говорить про те, що матеріал буде продовжувати горіти навіть якщо не буде видалено джерело займання.
- Димоутворення - відображення оптичної щільності диму при експериментальному горінні виробу всередині випробувальної камери або ж в приміщенні. Визначається даний показник фотометричною реєстрацією.
- Корозійна активність оцінюється виділенням наступних хімічних речовин: хлористий водень, бромистий водень, оксид сірки, фтористий водень і т.п. Для визначення даного показника виробляються стандартні методи аналізу, тобто зразок виробу піддають сильному нагріванню (до 8000С) протягом 20 хвилин.
- Токсичність визначається кількістю токсичних речовин, які виділяються при горінні (ступінь чадного газу, вуглекислого газу, хлористого водню, фтористого водню, бромистого водню, оксиду сірки, оксиду азоту, ціаністого водню). Досліди проводяться також шляхом експериментального нагріву виробу до 8000С.
Відомо, що основним матеріалом виготовлення ізоляції сьогодні є ПВХ-пластикат, гума, поліетилен. Пластикат ПВХ - менш горючий матеріал, що забезпечується структурою з подвійними зв'язками в молекулах і атомами хлору. При пожежі починається розкладання ПВХ-пластикату з виділенням хлористого водню, який перешкоджає поширенню полум'я. Взаємодія хлористого водню з водою (паром) закінчується утворенням соляної кислоти, що відрізняється високою корозійною активністю. Більш того, хлористий водень є небезпечною речовиною для людського здоров'я. Саме тому ПВХ-матеріали обмежені в своєму використанні при виробництві ізоляції кабельно-провідникової продукції. Підвищення ступеня вогнестійкості і нагрівостійкості.
Рівень вогнестійкості і нагрівостійкості кабельно-провідникової продукції можна збільшити шляхом додавання в полівінілхлорид інгібіторів. Такими елементами служать фосфатні пластифікатори, антиперени, наповнювачі. Також одночасно зі зниженням горючості знижується і виділення газів при пожежі. Адже інгібітори здійснюють зв'язку хлористого водню.
Такий матеріал, як поліетилен найбільш горючий. Для того, щоб зробити його негорючим, домішуються антиперени для самозагасання. Найпопулярніший спосіб - суміш з триоксида сурми і хлорованого парафіну - призводить до зниження газовиділення, зниження токсичності, підвищенню безпеки.
Найменш горючої гумою є та, до складу якої входить поліхлоропреновий каучук. Даний матеріал став найбільш популярним у виробництві кабельних оболонок.
Кремнійорганічна гума, хлорсульфірований або хлорований поліетилен і інші полімери схожі з каучуком є найбільш вогнестійкими матеріалами.
Полімер, основою якого є фторполімери (тетрафтроетілен), мають високу ступінь вогнестійкості за рахунок високого кисневого показника і малого виділення газів. Важливо, що дуже високі температури (понад 3000С) роблять дані оболонки дуже токсичними і шкідливими для здоров'я людини. Крім того, підвищується корозійна активність виділень.
Кабельно-провідникова продукція, ізоляцією якої є просочений папір, а оболонкою - алюміній, є першою моделлю кабелю, що не поширює горіння.
Марки кабелю ЦААБнлГ і ААБнлГ є високовольтними і при прокладці в пучках поширюють горіння, витримуючи відкрите полум'я протягом 20 хвилин. Ступінь вогнестійкості даних виробів підтверджена випробуваннями. Захисне покриття даних кабелів відрізняється складною конструкцією, а саме: дві оцинковані стрічки і шар скловолокна з бронею. Підвищення ступеня пожежостійкості відбувається за допомогою додаткових оболонок броні, екранів з металу. Саме це допомагає зробити якість і рівень вогнестійкості набагато вище.
При досягненні такої характеристики, як нерозповсюдження горіння, використовується кабель з бронею і ПВХ-ізоляцією мідною або алюмінієвою струмопровідною жилою секторної або круглої форми.По скрученій струмопровідній жилі пускають поліетилентерефталатну або поліпропіленову стрічку з дотриманням визначеного розміру зазору. Після цього за допомогою екструзії виконується поясна ізоляція самозагасаючим поліетиленом. Після цього йде накладення стрічки з кабельного паперу і стрічки зі сталі для формування більш міцної броні. Стрічки, що йдуть зверху, закривають зазори при накладенні верхніх стрічок. Оболонкою є ПВХ-пластикат зниженої горючості. Результатом є кабель марок АВБВнг і ВБВнг, який повністю задовольняє всі потреби щодо нерозповсюдження горіння.
Також одним з надійних і популярних засобів для досягнення вогнестійкості є склослюдінітовий стрічковий бар'єр, який пускається по струмопровідній жилі. Спільно з ПВХ-пластикатом даний матеріал досягає стійкості оболонки до впливу полум'я протягом довгого часу. Використовується для виробів, розрахованих на напругу до 6 кВ.
Найкращим захистом є кабелі та проводи, які надають хороший захист без виділення галогеноводородів при горінні. Таким матеріалом є зшитий поліетилен або з додаванням антиперенів, або з мінеральним наповнювачем.
Нерідко по оболонці пускають фарбу або мастику за допомогою розпилювача або пензля. Такий спосіб відіграє чималу роль в досягненні кращого захисту. Товщина даного шару приблизно дорівнює 1,5 мм.
Компанія «МЕЗОН-ЕЛЕКТРОКАБЕЛЬ» має великий асортимент кабельно-провідникової продукції різного призначення від провідних виробників. Більш детально ознайомитися з переліком всіх виробів Ви можете на нашому сайті з описом товару і цінами.