Незважаючи на запаморочливу швидкість прогресу, управляти лампочками силою думки людство так і не навчилося, так само як не винайшло абсолютно автономних електроприладів. Тому старі знайомі - розетки і вимикачі - як і раніше супроводжують людей вдома і на роботі. З початку масового поширення пристроїв пройшло більше ста років, а значить, пора, нарешті, навчитися їх правильно вибирати.
Розетки і вимикачі: особиста справа
Силова розетка для живлення побутових приладів з'явилася в 1904 році разом з близькою родичкою - вилкою. Патент на вироби отримав американець Харві Хаббелл. До 1915 року ідею підхопило більшість виробників електротехніки, а самі пристрої стали користуватися популярністю.
Поява вимикачів пов'язано з ім'ям геніального винахідника Томаса Едісона. Перші вироби мали вигляд злегка зменшених рубильників і пізніше змінилися поворотними моделями. Пристрої з'явилися в 1905 році, а звичні клавішні вимикачі - тільки ближче до середини XX століття.
Чому «і так зійде» не працює
З часів Хаббел і Едісона спливло чимало води, електровстановлювальні вироби обросли новими функціями і змінили зовнішній вигляд. Щоб знайти в різноманітті пристроїв «свої», доведеться потрудитися. Вдумливий вибір дозволить:
не допустити загоряння, пов'язаного з перевищенням допустимого навантаження;
уникнути електротравм, викликаних дотиком до струмоведучих частин;
не ризикувати всякий раз, використовуючи у ванній або іншій кімнаті з підвищеною вологістю непристосовані для цього виробу;
бути впевненим, що заземлення електроприладів функціонує як треба;
відчувати гордість і відчувати себе справжнім естетом при кожному погляді на вдало підібрані розетки і вимикачі.
Вибір розеток і вимикачів: азбучні істини
Навіщо вибирати ми, здається, зрозуміли. Переходимо до наступного кроку і розбираємося, як саме це робити. Для початку сформулюємо базові правила, застосовні і до розеток, і до вимикачів.
Розетка і вимикач
Зовнішній вигляд - перше, на що слід звернути увагу. Навіть якщо заявлені в паспорті технічні характеристики на висоті, купувати виріб, що представляє собою сумне видовище, не рекомендується. Більшість речей, які погано виглядають, працюють так само. Посудіть самі: дешевий пластик і виглядати на улюблених шпалерах буде не дуже, і розвалюватися почне при першій можливості.
Це правило застосовується до всіх частин пристроїв, а не тільки до зовнішніх. Низька якість збірки визначається «на око» по зазорам і загальної неохайності. Крім того, у розеток можуть не збігатися отвори для вилки і фіксують елементи для неї ж. Так-так, таке теж буває.
Базові технічні параметри повинні відповідати параметрам мережі, в якій планується експлуатувати виріб, а також величиною підключеного навантаження. Більшість пристроїв розраховане на приєднання до побутової електромережі з напругою 220 вольт і номінальні струми 10 або 16 ампер. Чим вище останній показник, тим більше потужність приладів, які вийде безпечно підключити. Іноді зустрічаються моделі на 6 ампер, призначені для незначних навантажень, а також на 32 ампера - для потужних пристроїв на зразок електроплит.
Маркування виробника є якщо не знком якості, то хоча б вагомою причиною очікувати від продукту мінімальної працездатності. Провідні компанії так чи інакше позначають «сімейну» приналежність свого виробу. Якщо виріб відомої марки не несе на собі нічого схожого на логотип або інший подібний знак, швидше за все воно зібрано працьовитими азіатськими майстрами в якомусь підвалі.
Бренд вирішує все (або майже все): шанс нарватися на брак у великого виробника на порядок нижче, ніж у дрібного невідомого виробника. Великі компанії не люблять псувати собі «карму» явними недоробками. Якщо неприємність все-таки сталася, і куплений виріб виявилося неякісним, хоча б ясно, кому і куди направити претензію.
вибираємо розетки
Розетки діляться на різновиди за багатьма параметрами: способу установки, кількістю постів, наявності захисних елементів і іншим. Використання кожного типу має нюанси.
Розетки для прихованого монтажу експлуатуються з відповідною електропроводкою, при цьому всередину стіни поміщаються не тільки дроти, а й весь механізм пристроїв. Місця розміщення виробів краще планувати на стадії чорнової обробки, коли для створення штроби і вирізання отвору під підрозетник не доведеться псувати шпалери або інше покриття.
Розетки бувають одно- і багатопостовими. Перші мають всього один роз'єм, останні - два і більше. Вибір залежить від кількості електроприладів, розміщених в місці монтажу. Багатопостові моделі зручно використовувати, наприклад, на кухні, де поруч стоять електрочайник, мікрохвильовка і холодильник, а час від часу до їх компанії приєднується блендер або міксер.
Компанія "МЕЗОН-ЕЛЕКТРОКАБЕЛЬ" пропонує широкий вибір фурнітури Schneider Electric (вимикачі, розетки, рамки, аудіорозетки, комп`ютерні розетки) зі складу у Львові та під замовлення.