Контактор - електромагнітний пристрій, що робить часті комутації (включення і виключення) в електричних колах великої потужності.

Можна сказати впевнено, робота у контакторів напружена і відповідальна.

Комутації відбуваються з частотою від декількох десятків до декількох тисяч разів на годину, що вимагає від контакторів високої механічної та електричної витривалості.

 

Контактори класифікують:

    за кількістю полюсів (від 1 до п'яти);

    за типом струму в електричній мережі (постійний або змінний, а іноді і обидва відразу)

    по номінальному струму головного кола (контактори працюють з струмом силою від 1,5 до 4800 А);

    по номінальній напрузі в головній мережі і обертальній котушці;

    за наявністю або відсутністю додаткових контактів.

 

Плюс до всього, контактори відрізняються з'єднанням провідників і методом установки. Корисним буде знати, що вони виготовляються з урахуванням кліматичних умов, температурних режимів, а також місця і умов монтажу. Варто відзначити, що контактори працюють тільки з номінальним струмом. При виникненні аварійної ситуації, наприклад короткому замиканні, контактор не зможе відключити мережу. Для аварійних ситуацій (замикання, перевантаження) встановлюють автоматичний вимикач. Робота з не номінальними показниками значно скоротить термін експлуатації пристрою.

 

Конструкція контактора 

Незалежно від типу контактора, його основна конструкція залишається незмінною. Це контактна, електромагнітна і дугогасильна системи, допоміжні контакти, і поворотна пружина.

Контактна система являє собою групу контактів, які виконують замикання і розмикання електричного силового кола. У свою чергу контакти бувають двох видів: важільні - для роботи в поворотній системі, і мостикові - для роботи в прямій системі.

Дугогасильна система відповідає за гасіння дуги, що виникає при перемиканні головних контактів. Дуга гаситься поперечним магнітним полем, яке утворюється в спеціальних камерах з поздовжніми отворами. Магнітне поле створюється послідовним підключенням котушки до контактів.

Електромагнітна система виконує віддалене включення і виключення пристрою. Вона складається з якоря, сердечника, котушки і кріпильних елементів.

 

Коли на котушку подається напруга, якір притягається до сердечника змінюючи при цьому положення контактів, а контакти в свою чергу розривають коло. Але конструкція безпосередньо залежить від типу струму, тому може трохи відрізнятися. У першому випадку, система проводить підключення і утримання якоря автоматично. У другому - електромагнітна система може виконувати тільки включення (після включення якір підтримується в потрібному положенні за допомогою засувки).

Допоміжні контакти перемикають струм в керуючому і блокувальному колах. Як правило, вони розраховані на напругу не більше 20 Ампер, а на відключення не більш як 5 Ампер. Допоміжні контакти ставляться до мостикових, тому здатні замикати і розмикати коло. Відключення контактора проводиться поворотною пружиною, в той момент, коли з котушки знімається напруга.

На контактори можливе встановлення додаткових модулів, що розширює його можливості, спрощує монтаж і подальшу експлуатацію. Наприклад, якщо встановити на нього модуль затримки, вийде контактор з затримкою. Якщо на 2 контактора встановити модуль механічного блокування, вийде зворотний контактор. Зазвичай вони випускаються без корпусу, і встановлюються всередину спеціальних щитів, які оберігають їх від впливу навколишнього середовища і людини.

 

Де застосовуються контактори?

Контактори широко застосовуються в управлінні потужними електродвигунами (електровози, паровози, трамваї і тролейбуси), ліфтами будівель, підйомними кранами, опалювальними насосами, в загальному тими пристроями, де необхідно здійснювати часті перемикання струмів високої потужності.

Вибираючи контактор слід керуватися наступними критеріями:

    необхідним завданням, а також областю експлуатації;

    механічною і електричною витривалістю;

    кількістю головних контактів;

    типом струму (постійний чи змінний)

    номінальними значеннями струму і напруги;

    кліматичними умовами;

    температурними режимами;

    режимом роботи.

Контактор, обраний відповідно до критеріїв, прослужить довго і вірно, а ризик виникнення небезпечних ситуацій зійде до мінімуму.

 

 

Компанія «МЕЗОН-ЕЛЕКТРОКАБЕЛЬ» володіє широким асортиментом низьковольтного обладнання, в число яких входить велика кількість різних моделей контакторів.

 Товар зі складу у Львові або швидка доставка.