Навіщо ж все таки правильно визначати переріз кабелю? Що трапиться, якщо провести монтаж невідповідного кабелю? Припустимо, ви розрахували, що номінальне навантаження даної лінії 25 А, значить, для монтажу електропроводки вам потрібен кабель перерізом 2,5 мм. кв. У вас є кабель без маркування (маркування могло стертися, змазатися) схожий на 2,5 мм кв., Але насправді він менше - 1,5 мм. кв. Кабель з перерізом 1,5 мм кв не витримає подібного навантаження, так як він призначений для лінії з навантаженням 10-12 А. В результаті ізоляція нагріється, оплавиться, що загрожує замиканням і як наслідок - пожежею. Буває, що придбаний кабель насправді має переріз менше зазначеного виробником. Припустимо, ви придбали провід перерізом 4 мм кв, хоча насправді переріз становить 3,5 мм кв. В результаті чого навантажувальна здатність також зменшується, що тягне за собою негативні наслідки. Чому переріз кабелю може бути меншим від зазначеного? Так деякі компанії хочуть заощадити кругленьку суму грошей, ось і знижують переріз проводу. Так що знати дійсний переріз дроту необхідно для безпечної і тривалої експлуатації.
 
Розрахунок перерізу кабелю підручними засобами
 Щоб розрахувати площу перерізу жили, для початку потрібно дізнатися її діаметр. У цьому допоможе мікрометр - особливий прилад, що вимірює діаметр жили проводу з високою точністю. Для цього ж завдання підійде штангенциркуль. Професійному електрику придбання мікрометра необхідне в силу специфіки роботи. Для простої людини, якому знадобилося зробити вимір 1 раз, немає сенсу купувати мікрометр. Але що робити, якщо навіть штангенциркуль вдома не знайшовся? Є цілком гідний, альтернативний метод. Вам знадобиться лінійка, простий олівець або ручка. Тільки не намагайтеся виміряти діаметр за допомогою лінійки! Такий метод дасть велику похибку. Лінійка знадобиться трохи пізніше. Береться шматок дроту, попередньо зачищений від ізоляції приблизно на 40 см, і намотується на олівець. Важливо намотувати якомога щільніше! Якщо між витками залишаться зазори, вимірювання будуть невірні. Вважається, скільки витків вийшло, а їх довжина вимірюється лінійкою. Наприклад, на олівці 21 виток, довжина витків 37 мм. Довжина витків ділиться на їх кількість і виходить діаметр жили (37/21 = 1,762).
 
Трохи геометрії
 Далі потрібно згадати курс шкільної геометрії і застосувати формулу обчислення площі кола: (S = ПІ * D2 / 4), для полегшення розрахунків можна перетворити формулу (S = 0,785 * D2), де D - діаметр, а 0,785 - число ПІ розділене на 4 . Підставляємо наші значення, результат округляємо до сотих: (1,762 * 1,762) * 0,785 = 2,44 мм кв. Точність отриманих даних залежить від щільності намотування, і кількості витків - чим їх більше, тим точніше буде результат. Ось таким простим методом можна обчислити перетин одножильного кабелю.
 
Визначаємо переріз багатожильного дроту
 Але якщо кабель багатожильний? Буде потрібно значення перерізу однієї з жил, а вираховується воно за вищенаведеною формулою. Далі множиться площа однієї жили на їх кількість. Ну наприклад: площа жили дорівнює 0,2 мм кв, всього жив 15. Множимо: 15 * 0,2 = 3 мм. Але буває, що жили в кабелі не прилягають впритул, і між ними утворюється зазор, який потрібно врахувати. Якщо такий зазор є, результат множиться на 0,9. Візьмемо наші значення: 3 * 0,9 = 2,7.
 
Висновок
Правда, у цього методу визначення є свої мінуси - з його допомогою можна дізнатися переріз тільки маленьких розмірів. Хіба реальним буде намотати на олівець провід перерізом 6 мм. кв.? Тут, звичайно, без спеціального приладу ніяк не обійтися. Існують спеціальні таблиці з номінальним значенням перерізу кабелів, як одножильних, так і багатожильних, і відповідні значення діаметрів. Але для того, щоб прокласти проводку у себе в квартирі, способу з олівцем буде цілком буде достатньо.
 
Компанія "МЕЗОН-ЕЛЕКТРОКАБЕЛЬ" має великий асортимент кабельно-провідникової продукції, з яким можна ознайомитися на нашому сайті.