Особливості приміщення і існуючі нормативи не завжди допускають прокладку проводки без використання додаткового захисту. Найчастіше, для цієї мети застосовуються гофровані труби.

 

Гофротруба являє собою порожню ребристу трубку, всередині якої під час монтажу нової або реконструкції старої електропроводки, яка вийшла з ладу, розміщаються проводи та кабелі.

 

Призначення гофротруби

 Основна функція гофротруби - захист провідників від механічних пошкоджень та інших впливів. Виріб допомагає підвищити термін служби проводки і запобігти руйнуванню ізоляції під дією вологості, ультрафіолетового випромінювання і перегріву. Труба забезпечує пожежну безпеку при розміщенні провідників в горючих основах, а також під горючим оздобленням. У разі укладання в стяжку, гофротруба запобігає здавленню і перегину проводів, дає можливість провести їх заміну без демонтажу всієї конструкції. Крім захисту комунікацій, гофротруба є додатковим бар'єром між людиною і електропроводкою.

 

Вибір гофротруби

 Підбір потрібної гофрованої труби має ряд тонкощів. Так, для відкритої зовнішньої прокладки важлива стійкість до температурних перепадів і дії ультрафіолету; при розміщенні в ґрунті - непроникність для води і жорсткість. Щоб не допустити помилок, важливо розібратися в різновидах гофри.

 

Види гофротруб

 Перша ознака, за яким розрізняються труби - конструкція. Поняття включає товщину стінок, здатність згинатися, а також наявність додаткових елементів для підвищення жорсткості. За конструкцією гофротруби діляться на легкі, середні, важкі і армовані.

 Легкі моделі мають мінімальну товщину стінок і відрізняються високою гнучкістю. Вироби витримують невелике навантаження, близько 320 Н на 5 см, і підходять для розміщення під стельової і стінною обшивкою.

 Середні гофровані труби розраховані на навантаження до 750 Н на 5 см. Товщини і жорсткості досить для укладання в штробу, але для стяжки краще вибрати більш грунтовний варіант.

 Важкі труби відрізняються жорсткістю і мають великий радіус вигину. Часто використовуються разом з додатковими пристосуваннями - муфтами і кутиками. В процесі експлуатації допускається навантаження до 1250 Н на 5 см.

 

Армовані вироби посилені спірально закрученим металевим дротом і здатні витримувати значні навантаження до 4000 Н на 5 см, підходять для прокладки в ґрунті і підвішування на опорах.

 Крім того, конструкція гофри може бути доповнена зондом для протягання кабелю, а також складатися з одного або двох шарів. Двошарові пластикові моделі оснащуються гладкою внутрішньою оболонкою, металеві - зовнішнім полімерним покриттям.

 

Друга ознака поділу гофротруб на види - матеріал. Виробники пропонують варіанти з поліпропілену, полівінілхлориду та поліетилену.

 Поліпропіленові та поліетиленові вироби мають схожі властивості: обидва різновиди стійкі до впливу ультрафіолетового випромінювання і вологості, перепадів температур. Гофротруби зберігають свої робочі властивості при температурі від -40 до +45 градусів Цельсія.

 

ПВХ-гофри виробляються з самозагасаючого матеріалу, що запобігає розповсюдженню вогню. Труби легко згинаються і укладаються, але мають багато обмежень за умовами використання. ПВХ моделі не виносять вологості і термічних впливів. Вироби можуть експлуатуватися тільки в теплих приміщеннях і не підходять для відкритого монтажу через чутливість до УФ-випромінювання.

 

Крім типу виробу, при виборі враховуються його розміри. Гофротруби мають стандартний зовнішній діаметр 16 - 50 мм, металорукави - від 9,8 до 87,5 мм. Щоб зробити проводку до освітлювальних приладів досить 16-міліметрової труби, для розеток і вимикачів потрібно модель не менше 20 мм в діаметрі, а для з'єднання електрощитів - не менше 32 мм.

 

Корисні рекомендації

-        Зверніть увагу на колір. Відтінок виробу може багато розповісти про його призначення. Так, біла гофра використовується для прокладки комп'ютерних мереж, сіра - для електропроводки, зелена - для телефонних ліній.

-        Використовуйте спеціальні аксесуари для з'єднання відрізків між собою, а також в кутах.

-        Одна труба - одна лінія. Укладання декількох кабелів в загальну оболонку неприпустима як з міркувань зручності, так і безпеки.

-        Силовий кабель окремо, слабкострумовий - окремо. Різні види мереж простягаються в окремих трубах, а також розташовуються на певній нормативній відстані один від одного.

-        Обходьте кути. При монтажі намагайтесь уникати різких поворотів, які можуть стати причиною заломів і порушення цілісності виробу.

-        Дотримуйтесь послідовності. Гофровані труби заливаються стяжкою до протягання провідників.