Автоматичний модульний вимикач - головний захисник домашньої електропроводки і підключеної до мережі техніки від дії коротких замикань і перевантажень. Пристрій допомагає запобігти псуванню електроприладів і проводки, викликану надструми. Останнє особливо небезпечно, так як може призвести до руйнування ізоляції і подальшого загоряння. Як вибрати відповідний модульний автомат - читайте в матеріалі.

Модульні автомати поставляються в корпусах, виготовлених з негорючого пластика і призначених для установки на DIN-рейку. Для цього вироби обладнуються спеціальними засувками. Така конструкція сильно спрощує монтаж.

 

Апарати мають стандартизовані розміри: ширина вимикачів вказується в модульних відстанях (модулях), рівних 18 мм.

 

Головна частина пристроїв - теплові або електромагнітні розчіплювачі, що реагують на надструми. Перші виготовляються на основі біметалевих пластин, другі - котушок з рухомими сердечниками. Крім цього, всередині корпусу розташовується дугогасильні камери, що захищає пристрій від впливу електричної дуги, і контакти, які відповідають за розмикання кола.

Що вміє модульний автомат

У нормальному режимі модульний автоматичний вимикач проводить струм, значення якого не перевищує номінальну. При різких змінах мережевих параметрів, викликаних коротким замиканням або перевантаженням, пристрій відключає ділянку, яка захищається.

Як вибрати модульний автоматичний вимикач

На перший погляд усі модульні вимикачі однакові: невеликі, з ручками і отворами для приєднання провідників. Однак, можливості, які залежать від базових характеристик апаратів, різні. Так, пристрій, комутаційна здатність якого становить 4,5 кА, буде безсилий при появі надструму в 10 кА.

 

Вибір за номінальним струмом

Номінальний струм автоматичного вимикача - це струм, який апарат здатний проводити тривалий час без розриву електричного кола. Параметр залежить від двох чинників - типу електропроводки в квартирі або будинку і потужності живляться від мережі приладів. Так, проводка, виконана на основі кабелю з мідними жилами перетином 2,5 кв. мм, розрахована на струм до 25 А, з такими ж алюмінієвими - тільки до 19 А. Повні дані про можливості обох видів провідників можна знайти в ПУЕ. Розрахунок по потужності здійснюється за допомогою формули I = P / U, де I - струм навантаження, P - потужність, а U - напруга в мережі.

 

Точність результату можна підвищити, якщо врахувати значення cos φ - коефіцієнта потужності, видозмінивши формулу: I = P / U * cos φ.

 

 

Отримавши таким чином струми для всіх питомих пристроїв, їх значення підсумовують. Виходячи з суми, підбирають модульний автомат, при цьому число «округляється» в більшу сторону: при результаті, що дорівнює 4,9 А, номінальний струм апарату складе 6 А.

Модульні автомати на DIN-рейці

Вибір по струму короткого замикання

Значення струму КЗ позначається на корпусі автомата: 4500, 6000 або 10000. Параметр вимірюється в амперах і характеризує максимальне значення надструму, при якому пристрій здатний розірвати електричне коло. Значення в 4,5 кА цілком достатньо для групового апарату, що експлуатується в мережі старого зразка на базі алюмінієвих провідників. Серйозніші пристрої з комутаційної здатністю 6 кА підійдуть для використання в якості групових і ввідних апаратів в квартирних і під'їзних щитах на об'єктах з мідною проводкою. Нарешті, струми КЗ до 10 ка здатні відключати вироби, які встановлені у ввідні щити будівель.

Вибір за часо-струмової характеристики спрацьовування

Характеристика спрацьовування електромагнітного розчіплювача, названа часо-струмовою, характеризує найменше значення струму, при якому відбудеться спрацьовування без витримки часу. Зазвичай параметр виражається у вигляді спеціальних графіків і позначається буквами A, B, C, D, K, Z.

 

Пристрої, обладнані розчіплювачами різних характеристик, мають різні струми спрацьовування: B - розімкнеться коло при значенні струму, що перевищує номінальну в 3 - 5 разів; C - в 5 - 10 разів; D - в 10 - 20 разів.

Характеристику B мають апарати захисту побутових освітлювальних і розеткових ліній, що не передбачають приєднання до них електроінструментів. Вироби з маркуванням «C» на корпусі підійдуть для розеткових ліній квартир, а також гаражів і інших нежитлових приміщень, де планується використовувати інструменти нормальної потужності. Апарати з характеристикою D застосовуються в якості ввідних, а також захищають лінії, до яких приєднуються потужні пристрої.

Вибір за кількістю полюсів

Кількість полюсів - ще один фактор, що враховується при підборі модульного автоматичного вимикача. Одно- і двополюсні моделі підходять для однофазних електромереж з номінальною напругою 220 вольт, трьох - і чотириполюсні - для трифазних з напругою до 400 вольт.

 

Пристрої, що мають два полюси, бувають двох видів: 2P і 1P + N. У першому випадку обидва полюси обладнані захистом від надструмів, в останньому - тільки один, при цьому другий призначений для приєднання нейтрального провідника. Схожим чином поділяються чотириполюсні автомати: 4P і 3P + N.

 

Вибираючи модульний автоматичний вимикач, крім перерахованих основних характеристик, також спираються на популярність і репутацію виробника, якість виконання виробу, діапазон робочих температур і кліматичне виконання. У деяких випадках важливою є можливість підбору і встановлення додаткового обладнання, наприклад, розчіплювачів.

Компанія "МЕЗОН-ЕЛЕКТРОКАБЕЛЬ" пропонує широкий вибір автоматичних вимикачів Hager, IEK, Schneider, ABB зі складу у Львові та під замовлення.