Комутаційні апарати ручного керування прийнято називати рубильниками. Дані пристрої є найпростішими і застосовуються вони в електричних колах змінного струму з максимальною напругою 660В і в електричних колах постійного струму з максимальною напругою 440В.

Крім рубильників до комутаційних апаратів відносяться перемикачі, пакетні вимикачі універсальні перемикачі, контролери.

Всі перераховані пристрої, крім перемикачів, використовуються для включення / відключення електричних кіл. Перемикачі ж застосовуються, відповідно, для їх перемикання при номінальному показнику навантаження.

 

Рубильники поділяються на види, виходячи з: 

    кількості полюсів (однополюсні, двополюсні, триполюсні);

    типу управління струмом (центральна або бічна рукоятка);

    способу приєднання (з лицьової або задньої сторони).

Такі апарати, як рубильники і перемикачі, випускаються в однополюсному, двополюсному і триполюсному виконанні. Для них характерні центральний або важільний привід, а також переднє і заднє приєднання проводів.

Рубильники, у яких центральна рукоятка, виконують роль роз'єднувача. Це означає відключення попередньо знеструмлених електричних кіл. Якщо ж на рубильнику рукоятка розташована з боку, плюс присутній важільний привід, то виконується роль відключення електричного кола під навантаженням.

 

Розшифровка абревіатур рубильників:

Буква Р - рубильник;

   1-ша буква П - перемикач;

    2-а буква П - переднє приєднання проводів;

    Б - бічна рукоятка;

    Ц - центральний важіль;

  Перші цифрові позначення (1, 2 або 3) говорять про кількість полюсів, а другі - про номінальний струм (1 - це 100А, 2 - 250А, 4 - 400А, 6 - 600А).

 

У комплектацію рубильників і перемикачів, у яких бічна рукоятка і важільний привід, дугогасильні камери можуть як входити, так і ні. А ось пристрої з центральною рукояткою виробляються без дугогасильних камер з наявністю іскрогасильних контактів.

Губки виробляються з такого матеріалу, який відрізняється пружними властивостями. Саме це і забезпечує щільне прилягання контактних поверхонь ножа до губок. Плюс до всього в пристрої обов'язкова наявність пружин.

Рубильники, що працюють з великими струмами, виробляються з іскрогасильними і дугогасильними контактами. Дана особливість забезпечує захист від оплавлення дугою в момент відключення апарату.

Іскрогасильні контакти - це такий елемент в рубильниках, який знаходиться на ножах і в момент відключення відходить від губок завдяки пружинам (швидкість руху рукоятки і приводу неважлива).

Дугогасильні контакти розташовуються або відкрито, або всередині камери. Даний елемент застосовується в гасінні електродуги, а також охороняє від її переходу на близько розташовані струмопровідні конструкції в пристрої. Перекидний перемикач має схожу з рубильниками конструкцію і використовується для комутації електричних кіл.

Також існує блок запобіжник-вимикач (БЗВ). Цей пристрій являє собою рубильник, поєднаний з запобіжником, або ж запобіжник виконує роль ножів. Дана конструкція дозволяє виконувати функцію комутації та захисту одночасно.

Рубильники укладені під кожух з металу для безпечної роботи персоналу.

 

ВР - вимикач-роз'єднувач

Рубильники ВР (ВР32-31, ВР32-35, ВР32-37, ВР32-39) - апарати, які виконують функції включення, відключення, пропускання змінного струму з напругою до 660В і при номінальній частоті 50-60Гц, а також постійного струму з напругою до 440В (всередині пристроїв розподілу електроенергії).

Принципи класифікації вимикачів-роз'єднувачів ВР:

    ступінь захисту рукоятки (IP00, IP32);

    наявність / відсутність допоміжних контактів;

    вид рукоятки ручного приводу (без рукоятки, збоку, спереду зміщена, збоку зміщена);

    розташування площини приєднання зовнішніх затискачів контактних виводів:

 

        паралельно площині монтажу - 1;

        перпендикулярно - 2;

        комбінування (ввід паралельний, вивід перпендикулярний) - 3;

        комбіноване (ввід перпендикулярний, вивід паралельний) - 4).

    кількість полюсів і напрямів:

        однополюсний ВР на один напрямок;

        двополюсний ВР на один напрямок;

        трьохполюсний ВР на один напрямок;

        однополюсний ВР на два напрямки;

        двополюсний ВР на два напрямки;

        трьохполюсний ВР на два напрямки.

 

БЗВ - блок запобіжник-вимикач

Блок запобіжник-вимикач (БЗВ) призначений для зменшення габаритів розподільчого пристрою, а також для забезпечення відключення номінальних струмів і захисту електричних кіл від перевантаження і замикань. У БЗВ контакти починають розмикатися в момент обертання рукоятки траверса, на якому встановлено запобіжник.

 Два розриви на полюс забезпечують відключення струмів з номінальними показниками при силі струму до 350А і при змінній напрузі до 550В. У ситуації роботи з напругою до 440В необхідна наявність дугогасильної деіонної решітки.

 Необхідно знати, що знімати патрон з перегорілою вставкою можна лише при відключеному БЗВ. Показник електричної зносостійкості пристрою - 2500 циклів, показник механічної зносостійкості - 500 циклів.

 

 

 

Компанія «МЕЗОН-ЕЛЕКТРОКАБЕЛЬ» рада представити своїм споживачам великий вибір пристроїв, що відносяться до низьковольтного обладнання. В їх число входять рубильники, роз'єднувачі і інші комутаційні апарати.